ABC Materacy – jak wybrać materac dla dziecka?

2017-10-03 08:42

ABC materacy dla dzieci, czyli co każdy rodzic powinien wiedzieć, by nie wpaść w marketingową pułapkę

W dobie internetu szum informacyjny jakim jesteśmy zalewani na każdym kroku utrudnia lub wręcz uniemożliwia uzyskanie rzetelnych i wiarygodnych wiadomości na interesujący temat. Potrzeba wiele wysiłku, by w tym gąszczu odnaleźć takie, którym można dać wiarę. Tym bardziej, że specjaliści od marketingu tocząc bitwę o klienta, nie szczędzą trików językowych w promowaniu produktów.

Ta pułapka jest o tyle niebezpieczna, o ile rodzic, który w nią wpadnie oprócz swojego niezadowolenia ryzykuje dobrem swojego malucha. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych i zadowolenie ich rodziców postanowiliśmy rozwiać pewne mity pokutujące zarówno wśród producentów, jak i w dostępnych źródłach informacji. Przedstawiamy kompendium wiedzy o materacach dla dzieci do 3 roku życia.

Konstrukcja materacy dla dzieci

Pierwszym poruszanym przez nas, a zarazem podstawowym elementem jest budowa materaca. W zależności od preferencji rodziców i specjalizacji producentów dostępnych jest kilka opcji do wyboru.

Na wstępie zapamiętajmy:

Nie istnieje dobry materac o prawidłowej konstrukcji wykonane z nieatestowanych surowców!

Każdy z komponentów czy poszycia, czy wypełnienia materaca musi posiadać pełną dokumentację potwierdzającą bezpieczeństwo surowcowe, w formie przynajmniej certyfikatu Oeko-tex standard 100, gwarantującego zawartość odpowiednich poziomów substancji chemicznych, w otoczeniu których może przebywać niemowlę i dziecko. Pamiętajmy, dziecko od początku swojego życia dużą część dnia i nocy przesypia, więc podłoże na którym leży musi być bezpieczne konstrukcyjnie ale i surowcowo.

Pianka PU

Jest to najczęściej stosowane tworzywo, wykorzystywane przy produkcji materacy dla dzieci. Odpowiednio dobrana, o stanowczo wyższej gęstości, stanowi pewny i wystarczający rdzeń materaca, umożliwiając jednocześnie prawidłowy rozwój noworodka. Należy pamiętać, że wybierając materac dla dziecka musi on zapewniać odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa.  W odróżnieniu od materacy dla dorosłych, ten na którym śpi maluch, nie może dopasowywać się do krzywizn kręgosłupa, ponieważ dopiero się one kształtują. Niestety, w pogoni za nowościami marketingowymi zaczęto stosować pianki zaprojektowane do stosowania w materacach dla dorosłych, a przecież materac dla niemowląt powinien być
w odczuciu twardszy, niż ten dla ich rodziców – wspomaga to rozwój mięśni przykręgosłupowych.

Pianka HR

Jest to pianka wysokoelastyczna, nazywana także Kaltschaum. Cechuje ją duża elastyczność, świetnie dopasowuje się do ciała, doskonale przepuszcza powietrze i jest wytrzymała. Jednak, by uzyskać odpowiednią sztywność materaca dla rozwijającego się ciała dziecka, niezbędne jest to by charakteryzowała się  wysoką gęstością,
w przeciwnym wypadku może wpłynąć negatywnie na rozwój układu mięśniowo-szkieletowego naszego maluszka.

Pianka VISCO

Inaczej nazywana termoelastyczną lub memory foam. Pod wpływem ciepła uplastycznia się, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. UWAGA – funkcja ta, nie może być stosowana w materacach dla dzieci do 3 roku życia, kiedy szkielet jeszcze nie uległ zupełnemu skostnieniu, a prawidłowe krzywizny w obrębie lordozy i kifozy kręgosłupa dziecka nie osiągnęły prawidłowych kątów.

Lateks

Posiada właściwości ortopedyczne, wynikające z jego budowy. Składa się on z tysięcy mikrokomórek tworzących jednolitą bryłę. Dzięki nim lateks bardzo dobrze dopasowuje się równomiernie podpierając ciało, niezależnie od pozycji przyjętej podczas snu. Dostępny jest w formie naturalnej, mieszanej oraz syntetycznej –  obecnie najczęściej występująca na rynku. Należy pamiętać, że pomimo wielu dobroczynnych właściwości, lateks jako substancja pochodzenia naturalnego, znajduje się na liście substancji uczulających – z powodu białek, będących alergenami.

Sprężyny

Klasyczne wypełnienie materaca, dla osób które cenią sobie tradycyjne rozwiązania. Bonelle stanowią doskonały rdzeń sztywnego i trwałego materaca dla dzieci. Znane od pokoleń, nie tracą na swojej popularności, czynią materac sztywnym, nieodkształcającym się w trakcie użytkowania, dobrze podpierającym tworzący się i kostniejący kręgosłup dziecka.

Wskazówka:

Przeprowadź prosty test sztywności materaca: postaw go pod ścianą, jeśli jest w stanie samodzielnie ustać – jego sztywność jest odpowiednia dla Twojego maluszka.

Obszycia

Gdy już posiadamy podstawową wiedzę na temat odpowiedniego rdzenia materaca, pora przejść do pokrowców. Tu specjaliści od marketingu prześcigają się w promowaniu aktualnych trendów.

Bawełniana tkanina pościelowa

Na pierwszy rzut oka jest to bardzo dobre rozwiązanie, jednak niestety w najtańszych materacach najczęściej stosuje się tkaninę produkcji pakistańskiej. Pokrowiec z niej wykonany charakteryzuje nieprzyjemny zapach octu. Jest to dla nas sygnał ostrzegawczy. Co więcej, tkanina ta po praniu obkurcza się, w efekcie znacząco utrudniając lub uniemożliwiając ponowne założenie pokrowca. Tylko nieliczni producenci stosują atłasową tkaninę wysokiej jakości. Przy wyborze tego obszycia, należy zwracać uwagę czy posiada on certyfikat OekoTex oraz czy jest on wiarygodny.

Frotte

Dzianina najczęściej bawełniana. W procesie produkcji zyskuje elastyczność. Można ją prać wielokrotnie, bez obaw o obkurczanie. Odporna na zabrudzenia i przyjemna
w dotyku.

Dzianina materacowa

  1. Poliestrowa – najczęściej stosowana, w związku z niską ceną, niestety w 100 % syntetyczna, jednak wysoce wytrzymała
  2. Dzianina z apreturą aloevera – z wyciągiem z lili Aloe Vera, o właściwościach chroniących i regenerujących skórę. Neutralizuje zrogowaciały naskórek. Oczyszcza i zabezpiecza skórę przed szkodliwym wpływem środowiska. Pomaga w utrzymaniu właściwego pH 5,5 skóry, która jest najlepszą barierą dla mikrobów i grzybów.
  3. Dzianina z jonami srebra – dość kontrowersyjny składnik pokrowców. Zazwyczaj jony srebra stosuje się, w dzianinach nazywanych „antyalergic”. Jest to biobójczy środek, którego wpływu na organizm ludzki nie zbadano. Co więcej, w zasadzie już po pierwszym praniu jony srebra zostają wypłukane z dzianiny, a co za tym idzie traci ona swoje właściwości. Bywa, że producenci zamiast jonów srebra używają srebrnej nitki,  która jest niczym innym jak zwykłą syntetyczną nicią w kolorze srebrnym. Wszystko po to, byśmy uwierzyli, że w dzianinie znajdują się jony srebra. W rzeczywistości wszelkie apretury są niewidoczne.

Maty roślinne

matyWszystkie(kokosAero3dLenLen-konopia-Knonopia)-1200x802

W ostatnich latach znaczną popularność zyskały wszelkiego rodzaju maty roślinne stosowane w materacach dla dzieci. Pora i je wziąć pod lupę.

Mata kokosowa

Wykonana z naturalnych włókien kokosowych ze skorupy orzecha właściwego. Jeśli jest nielateksowana posiada właściwości hipoalergiczne. Wyróżnia się dwa rodzaje mat – igłowane (nielateksowane) i o sprasowanej strukturze zawierające ok. 15 % lateksu, który może uczulać. Kokos sam w sobie hamuje rozwój grzybów i pleśni oraz wspomaga i reguluje naturalny przepływ powietrza wewnątrz materaca. Istotne jest także to, by mata miała co najmniej 1-2cm. grubości. W przeciwnym wypadku jej zastosowanie nie przyniesie żadnych korzyści.

Mata lniana

Powstrzymuje rozwój bakterii i grzybów. Działa kojąco, dając uczucie świeżości. Pięknie pachnie naturą. Nigdy się nie elektryzuje i nie powoduje alergii, przy czym jest przewiewny, higroskopijny i trwały. Daje uczucie relaksu, odprężenia i umożliwia właściwą regenerację organizmu podczas snu.

Mata konopna

Włókna konopi posiadają naturalne działanie hamujące rozwój bakterii i grzybów. Co więcej, są bardzo wytrzymałe i odporne na zużywanie (włókno konopne jest czterokrotnie trwalsze niż bawełniane). Mata konopna cechuje się także właściwościami izolującymi i oddychającymi, dzięki czemu w lecie daje uczucie chłodu, a w zimie ciepła. Należy pamiętać, że proces uprawy konopi przebiega bez użycia szkodliwych pestycydów.

Gryka

Nie jest niczym innym jak odpadem produkcyjnym. W Azji jest tradycyjnym materiałem stosowanym do wypełnienia puf i siedzisk. W Polsce łuski gryki zamyka się w kieszeniach, które tworzą wierzchnią warstwę materaca. Niestety, wówczas jego powierzchnia staje się pofałdowana, a co za tym idzie niezdrowa dla rozwijającego się kręgosłupa niemowlęcia. Łuski gryki pod wpływem ciepłoty ciała uwalniają charakterystyczny zapach, który może przeszkadzać w trakcie snu. Zdarzało się, że surowiec ten pleśniał lub był zarobaczony, co miało związek z nieodpowiednim jego przechowywaniem. W latach 90 maty gryczane w materacach stanowiły ciekawy nowy surowiec, niestety na dzień obecny wielość i  odpowiednia jakość innych surowców wyparła ten komponent materacy dziecięcych.

Siatka 3D

Co prawda, nie jest ona matą roślinną, ale bywa stosowana jako wierzchnia warstwa materaca. Jest nowoczesnym materiałem, produkowanym na zasadzie dziania. Mata z niej wykonana jest sprężysta a zarazem zapewnia najlepszą wentylację.

Pułapki marketingowe

Pułapek marketingowych przedstawiliśmy już wiele, ale w tym miejscu skupimy się na dwóch naszym zdaniem najważniejszych.

1. ANTYALERGICZNY

Słowo używane na potęgę we wszelkich tekstach reklamowych. Zapamiętajmy: NIE MA TAKIEGO PRODUKTU, KTÓRY NIE MÓGŁBY SPOWODOWAĆ ALERGII. Związane jest to z faktem, że są uczulenia na konkretne alergeny, więc i surowce, ale i niezidentyfikowane, i trudne do zbadania u chorego dziecka (np. AZS – Atopowe Zapalenie Skóry – objawy towarzyszące i charakteryzujące się odczynami alergicznymi mogą  zostać niepotwierdzone w badaniach skórnych i z krwi). Za to istnieją produkty o właściwościach hipoalergicznych czyli zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia alergii.

2. Hasło: „Materac dopasowujący się do ciała dziecka”

Tak jak już pisaliśmy, jeśli chodzi o dzieci do 3 roku życia, materac nie może charakteryzować się takimi właściwościami. Ich kręgosłupy są jeszcze zbyt plastyczne, podatne na zniekształcenia, skoliozy nieprawidłowości w rozwoju i do prawidłowego przebiegu tego procesu potrzebują odpowiednio sztywnego podłoża.

W powyższym artykule dokonaliśmy szerokiego przeglądu rynku materacy dziecięcych. Zwróciliśmy uwagę na najczęściej pojawiające się pułapki, przeanalizowaliśmy materiały i tworzywa, które są stosowane do ich produkcji. Mamy nadzieję, że to pomoże w dokonaniu właściwego i bezpiecznego wyboru materaca dla Waszej pociechy.

Treść skonsultowano z głównym specjalistą Działu Ocen i Rozwoju Współpracy Instytutu Matki i Dziecka Ewą Łukasik, która opiniuje produkty dziecięce, między innymi materace.